Prý nám brzo zakážou i cedníky

7. 12. 2018 11:01:46
S tím jak se do vlády dostali Piráti, nastává podle některých lidí reálné nebezpečí, že pomohou pastafariánům prosadit jejich registraci jakožto dalšího náboženství, a se zákazem náboženských symbolů by mohlo dojít i na cedníky.

Začíná jít do tuhého. Muslimové nám prý brzo zakážou vepřové, a jestli dojde i na cedníky, náboženskou pokrývku hlavy pastafariánů, jak budu cedit své oblíbené špagety?

Pastafariánství naštěstí alespoň u nás zatím oficiálně uznáno nebylo. Jedná se jen o recesi a parodii, která vznikla jako reakce na rozhodnutí školského úřadu amerického státu Kansas, který povolil vyučování o stvoření světa jako rovnocenné evoluční nauce.Vytvořil je Bobby Henderson, fyzik, absolvent univerzity v Oregonu, když v červnu 2005 formálně zažádal, aby bylo pastafariánství vyučováno jako další rovnocenný názor. V dopise kansaské školní radě požádal, aby se ve školách učilo, že svět stvořila létající špagetová příšera. "Píši vám s velkým znepokojením, jelikož jsem se dočetl o vašem rozhodnutí, že by se alternativní kreacionistická teorie "inteligentního designu" (ID) měla vyučovat spolu s teorií evoluce. Myslím, že se všichni shodneme, že je důležité, aby studenti mohli slyšet více názorů, aby si mohli vybrat, která teorie jim dává největší smysl. Mám však obavu, že studentům má být vykládána jen jedna z teorií inteligentního designu."

Popularitu získal během srpna, kdy si jej všimlo několik blogů a poté i běžný tisk, včetně českého. V roce 2007 dostal Bobby zprávu o vyjádření Marka Coppengera, pastora vyučujícího na Southern Baptist Theological Seminary v Louisvillu, který kritizoval pohrdání „biblickou vírou“ a označil pastafariánství za nesmyslné. V odpovědi Bobby Henderson píše:

„Je mi líto, že křesťané shledávají víru, že Létající špagetové monstrum stvořilo vesmír, jako „nesmyslnou“, ale, opravte mě, jestli se mýlím, křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu. A oni si myslí, že představa, že úbytek pirátů způsobil globální oteplování, je směšná?“

Globální oteplování bylo totiž podle pastafariánů způsobeno úbytkem pirátů. Henderson to dokazuje na Somálsku, kde je nejvyšší počet pirátů a díky tomu nejmenší koncentrace CO2 na světě. Tuto teorii rozvádí podrobněji např. parodický článek "Vliv námořní dopravy na globální atmosférickou cirkulaci".Tato klimatická teorie je založena na náhodných korelacích a satiricky tak poukazuje, jak mohou být zavádějící.

V roce 2016 na Novém Zélandě ministerstvo vnitra přiznalo pastafariánům právo oddávat v civilních obřadech. V dubnu 2016 tak proběhla první pirátská svatba. Toby Ricketts a Marianna Youngová se vzali na pirátské lodi v přístavu Akaroa na Jiřním ostrově. Svatebčané včetně novomanželů byli převlečení za piráty, Manželský pár oddala duchovní Karen Martynová s cedníkem na hlavě.

Jak zaznamenala česká média v roce 2011, tohoto náboženství použil rakouský satirik, publicista a ateista Niko Alm, inspirovaný právem muslimek mít v dokladech podobiznu s tradičním šátkem, k tomu, že si do řidičského průkazu pořídil fotografii s cedníkem na hlavě. 5idičský průkaz mu byl vydán v roce 2009, po dvou letech, během nichž se musel podrobit lékařskému vyšetření. Niko Alm svůj počin vysvětloval jako protest proti nezaslouženému privilegiu věřících.] V červenci 2013 jej následoval člen Pirátské strany, zabývající se počítačovou bezpečností, Lukáš Nový z Brna, kterému magistrát bez námitek vydal občanský průkaz bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc, v němž měl na fotografii na hlavě cedník. Správní řízení o vydání běžného OP se strojově čitelnými údaji s dobou platnosti na 10 let stále probíhá, brněnský magistrát se obrátil na Ministerstvo vnitra s žádostí o vysvětlení pojmu „pokrývka hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů“, a to se již nechalo slyšet, že vydání OP s pastafariánskou fotkou je nepřípustné. Nový je připraven se v případě zamítnutí své žádosti soudit.

Na téma pastafariánství vzniklo několik stránek na Facebooku a souhrnný informační web www.pastafariani.eu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Létající_špagetové_monstrum

Autor: Libuše Palková | pátek 7.12.2018 11:01 | karma článku: 28.10 | přečteno: 8499x

Další články blogera

Libuše Palková

Smrad

Svět se skládá z příběhů lidí kolem nás a rozplétat předivo vztahů, které tvoří naše životy, je někdy složité. S některými lidmi osud doslova zamete zatímco okolí nad nimi ohrne nos. A právě ta lhostejnost k jiným je to nejhorší.

14.12.2018 v 8:29 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 2383 | Diskuse

Libuše Palková

Do hospody na heřmánek

Objednat si v hospodě šálek teplého heřmánku může znít jako naprostá recese anebo hloupý vtip, popřípadě snaha způsobit infarkt obsluhujícímu personálu a pomstít se mu tak za to, že nebyl dostatečně rychlý a uctivý

13.12.2018 v 9:36 | Karma článku: 12.60 | Přečteno: 878 | Diskuse

Libuše Palková

Pasivní kuřáci

Zákaz kouření v hospodách byl probrán ze všech možných stanovisek a úhlů pohledu. Všeobecně se má zato, že je ochráněno zdraví nekuřáků a omezena svoboda kuřáků, popřípadě omezeno též podnikání hospodských. A co pasivní kuřáci?

12.12.2018 v 10:23 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 1109 | Diskuse

Libuše Palková

Žabky v horkém pouštním písku

Asi vás napadne, co by vlhkomilný tvor jako žabka dělal na rozpálené poušti? A jak by se tam vůbec dostal? Ochránci zvířat nebojte, nejde o drama, nedovezl je tam sadista.Jde o žabky jako pantofle, také se jim říká vietnamky...

8.12.2018 v 18:25 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 940 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Za všechno můžou... kamiony!

Inu, viníka máme, a to je přece cíl všech úředníků a jiných zodpovědných za vlastní selhání. A viníka teď označili dokonce ti nejpovolanější úředníci - ministr a šéf jemu podřízené organizace, která má se o dílo starat.

14.12.2018 v 21:32 | Karma článku: 18.73 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jaroslava Urbanová

Socka

Tak jsem si zase koupila jízdenku, tedy přesněji kupón, který mě opravňuje používat mastnou tyč, socku, MHD, městskou, jak je libo.

14.12.2018 v 16:50 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 585 | Diskuse

Martina Studzinská

Na útěku

Uháníme. nestíháme. Co nebo kdo nás honí? Kdo je ten nemilosrdný šéf, který nás neustále úkoluje a nemá s námi špetku slitování? Odpověď je překvapivá: Jsme to my sami. Nikdo jiný by k nám tak krutý být nedokázal.

14.12.2018 v 16:00 | Karma článku: 7.58 | Přečteno: 232 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Opět tu máme něco jako zvací dopis

Někteří zdejší politici, co se nedokáží s naší politickou realitou popasovat, udělali přesně to, co udělal Vasil Bilak a jeho kámoši před padesáti lety.

14.12.2018 v 15:29 | Karma článku: 40.58 | Přečteno: 2191 | Diskuse

Vilém Ravek

I masový zákazník chce od cestovních agentur adrenalinovové zážitky.

Adrenalinová dovolená doposud byla jen pro zdravé a bohaté. Jenže i lidé s umělým kyčelním kloubem mají právo se na dovolené přiměřeně bát. Adrenalin pro seniory 55+ s kardiostimulátorem by měl být dnes již samozřejmostí.

14.12.2018 v 15:12 | Karma článku: 8.06 | Přečteno: 185 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 20.48 Průměrná čtenost 1644

Překladatelka, autorka vlastní tvorby, zvídavá cestovatelka, bloggerka, milovnice všeho dobrého co život nabízí. Hlavou jsem realista, tvářím se občas jako pesimista, ale srdcem jsem nenapravitelný optimista. Vypadám možná jako bojovnice, ale to jsou jen mimikry kterými chci ochránit tu příliš citlivou a zranitelnou holku uvnitř. Po přeložení asi deseti knih z angličtiny mě napadlo, co kdybych zkusila napsat něco sama- zatím mi vyšly mi tři knížky: Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, Italská invaze v Praze a Recept na šťastný den. Rozhodně se nepovažuji za spisovatelku-jsem jen zapisovatelka příběhů, které píše život, a které vidím kolem sebe. Baví mě rozplétat sítě vzájemných vztahů, kterými jsme všichni neviditelně propojeni, a objevovat souvislosti v předivu života. Mým krédem je žij a nech žít, a  pokud nejde o život, nejde o nic. Přála bych si, aby k sobě lidé byli více tolerantní a vstřícní. Myslím že když člověk s něčím nesouhlasí, nemusí to proto hned odsuzovat.

Najdete na iDNES.cz