Biblemanie

14. 07. 2018 13:25:55
Jestli nevíte co to slovo je, tak to ani negooglujte, zatím neexistuje. Ale co se v posledních dnech kolem děje mi připadá jako náborová akce do řad Božích bojovníků. Probíhá to ale spíš jako reklamní kampaň na předražené nádobí.


Když jsem šla na procházku, viděla jsem na plakátovací ploše hned vedle upoutávky na koncert Olympiku reklamu na výstavu Bible. Ve schránce jsem pak našla nabídku na výhodnou koupi Bible a pak mi ještě dva hoši zvonili u dveří, by mě osobně pozvali na přátelská hovory o slově Božím.Když jsem doma otevřela Kamelota-což je kladenský měsíčník informující o kultuře ve městě, a celé dvě stránky zde jsou věnované otázkám víry. Jednak je tu pozvánka na putovní výstavu Bible na cestách, s možností koupit doplňkové materiály, CD, DVD a mapy. V tomto kontextu pak pozvánka přednášku Byznys a víra vyzněla obzvláště přiléhavě, dále pak tu je cyklus přednášek s tématy jako Co nás čeká po smrti? Bude konec světa? Dokonalý podvod, Návrat krále-Kdy a jak přijde Ježíš znovu? Ovšem bezkonkurenčně nejlepší je přednáška s názvem: To nejlepší teprve přijde-co Bůh připravuje na konec? Samozřejmě že tato přednáška celý cyklus uzavírá, takže si ji pořadatelé stylově nechali na konec.

Pobavena, mírně znechucena a znepokojena zároveň, zavřu zmíněnou publikaci a zapnu počítač, že si přečtu nějaké zajímavé blogy na Idnes. Ale i tady je to samý článek o víře, a několik blogerů své články zahajuje pravidelně citace ze Starého zákona.Nu což, blog můžete nečíst a vynechat, ale když na vás sáhodlouhé citace z Bible vyskakují i v diskuzích, tak máte pocit, že není úniku.Tuhle mi přišla takováto naprosto vyčerpávající reakce na můj komentář:

Lubomír Vít

Pani Palkova Všechno má svůj konec, zde na této zemi. Veliká odměna bude všech jeho dětem v nebi ať už zemřeli jak-koliv!!! Ne podle vašich představ.

Tato zem už nemůže trpět pod vládnutím člověka, kdy se stává odpadkovým plastickým košem atd. A proto všem jeho dětem je toto zaslíbení.

1. Potom viděl jsem nebe nové a zemi novou. Nebo první nebe a první země byla pominula, a moře již nebylo.

2. A já Jan viděl jsem město svaté, Jeruzalém nový, sstupující od Boha s nebe, připravený jako nevěstu okrášlenou muži svému.

3. I slyšel jsem hlas veliký s nebe, řkoucí: Aj, stánek Boží s lidmi, a bydlitiť bude s nimi, a oni budou lid jeho, a on Bůh s nimi bude, jsa Bůh jejich. 4. A setřeť Bůh všelikou slzu s očí jejich, a smrti již více nebude, ani kvílení, ani křiku, ani bolesti nebude více; nebo první věci pominuly. 5. I řekl ten, kterýž seděl na trůnu: Aj, nové činím všecko. I řekl mi: Piš. Nebo jsou tato slova věrná a pravá. 6. I dí mi: Stalo se. Jáť jsem Alfa i Oméga, počátek i konec. Jáť dám žíznivému z studnice vody živé darmo. 7. Kdož svítězí, obdržíť dědičně všecko, a buduť jemu Bohem, a on mi bude synem. 8. Strašlivým pak, a nevěrným, a ohyzdným, a vražedlníkům, a smilníkům, a čarodějníkům, a modlářům, i všechněm lhářům, díl jejich v jezeře, kteréž hoří ohněm a sirou, jenž jest smrt druhá.

Konec citace-spíš než komentář je to jak náborová akce do řad bojovníků božích
https://vlastikfurst.blog.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A180704_669035_blogidnes

Z PISu, což je Pražská informační služba, která nás průvodce informuje o novinkách v našem oboru, nedávno přišlo několikastránkové doporučení, jak máme své turisty usměrňovat, aby se v kostele chovali přiměřeně. Ovšem i toto znělo spíše jak lekce katechismu pro začátečníky než praktické rady pro průvodce.

Nevím jestli tak neobohatím svoji slovní zásobu o další výraz: Biblefobie.Protože čeho je moc, toho je příliš, stokrát nic umořilo osla, nečiň bližnímu to co nechceš aby činil on tobě. Aneb nechte brouka žít. Víra je věc osobní volby a svobodného rozhodnutí, je dobrovolná, jako třeba stát se členem Svazu včelařů nebo šachistů. Ale nepamatuju, že by mě kdy nějaký včelař nebo šachista tak intenzivně přesvědčoval, že bych se, už jen pro své dobro, měla k nim dát. A to je med prospěšný zdraví a šachy zase pomáhají cvičit mozek. Vždycky jsem myslela, že víra je niterná věc, tohle vše mi připadá skutečně jen jako ty prodejní akce na zaručeně kvalitní nádobí nebo vysavač. Anebo to připomíná dřívější agitace soudruhů a to jejich: Se Sovětským svazem na věčné časy. Tehdy jsme tomu říkali také nalévárna nebo vymývání mozků.

Tak nevím, která z výše vyjmenovaných přednášek by nejlépe charakterizovala současné dění: Bude konec světa? Dokonalý podvod? To nejlepší teprve přijde?

Foto-archiv autorky

Autor: Libuše Palková | sobota 14.7.2018 13:25 | karma článku: 21.14 | přečteno: 1240x

Další články blogera

Libuše Palková

Smrad

Svět se skládá z příběhů lidí kolem nás a rozplétat předivo vztahů, které tvoří naše životy, je někdy složité. S některými lidmi osud doslova zamete zatímco okolí nad nimi ohrne nos. A právě ta lhostejnost k jiným je to nejhorší.

14.12.2018 v 8:29 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 2389 | Diskuse

Libuše Palková

Do hospody na heřmánek

Objednat si v hospodě šálek teplého heřmánku může znít jako naprostá recese anebo hloupý vtip, popřípadě snaha způsobit infarkt obsluhujícímu personálu a pomstít se mu tak za to, že nebyl dostatečně rychlý a uctivý

13.12.2018 v 9:36 | Karma článku: 12.60 | Přečteno: 878 | Diskuse

Libuše Palková

Pasivní kuřáci

Zákaz kouření v hospodách byl probrán ze všech možných stanovisek a úhlů pohledu. Všeobecně se má zato, že je ochráněno zdraví nekuřáků a omezena svoboda kuřáků, popřípadě omezeno též podnikání hospodských. A co pasivní kuřáci?

12.12.2018 v 10:23 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 1109 | Diskuse

Libuše Palková

Žabky v horkém pouštním písku

Asi vás napadne, co by vlhkomilný tvor jako žabka dělal na rozpálené poušti? A jak by se tam vůbec dostal? Ochránci zvířat nebojte, nejde o drama, nedovezl je tam sadista.Jde o žabky jako pantofle, také se jim říká vietnamky...

8.12.2018 v 18:25 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 940 | Diskuse

Další články z rubriky Pozvánky, akce

Radek Šmíd

Derniéra komedie Účel světí prostředky

Divadelní soubor Tyl Slaná si všechny své přátele a příznivce dovoluje pozvat na derniéru divadelního představení Účel světí prostředky v podání našeho slánského souboru. Derniéra se uskuteční v sobotu 24. listopadu 2018 od 19:30

19.11.2018 v 11:00 | Karma článku: 4.00 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ales Pavel

Když draka bolí hlava - recenze

S dětmi chodím často do kina na pohádky a ani tato nám nemohla uniknout. To jsme si zas dali, to Vám řeknu.

9.11.2018 v 23:05 | Karma článku: 9.50 | Přečteno: 265 | Diskuse

Jan Ziegler

Jihočeské muzeum uctí válečné veterány

Celý svět si v neděli 11. listopadu připomene sté výročí ukončení I. světové války dříve nazývané Velké války. Pestrý program čeká na návštěvníky oslav i v Českých Budějovicích.

9.11.2018 v 12:37 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 95 | Diskuse

Helena Kubíčková

Pozvánka na křest knihy

Srdečně zvu na křest knihy Povídky z druhé ruky, který se koná 10.11.2018 od 17,30 v klubu Storm, Praha 3 - Žižkov, Tachovské náměstí 5.

9.11.2018 v 12:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Alžbeta Vlčková

Pozvánka na autogramiádu

Srdečně Vás zvu na autogramiádu románu SFUMATO. Praha, knihkupectví Academia, Václavské nám. 34. Pondělí 12.11. 2018 v 17 hod.

6.11.2018 v 16:35 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 113 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 20.48 Průměrná čtenost 1644

Překladatelka, autorka vlastní tvorby, zvídavá cestovatelka, bloggerka, milovnice všeho dobrého co život nabízí. Hlavou jsem realista, tvářím se občas jako pesimista, ale srdcem jsem nenapravitelný optimista. Vypadám možná jako bojovnice, ale to jsou jen mimikry kterými chci ochránit tu příliš citlivou a zranitelnou holku uvnitř. Po přeložení asi deseti knih z angličtiny mě napadlo, co kdybych zkusila napsat něco sama- zatím mi vyšly mi tři knížky: Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, Italská invaze v Praze a Recept na šťastný den. Rozhodně se nepovažuji za spisovatelku-jsem jen zapisovatelka příběhů, které píše život, a které vidím kolem sebe. Baví mě rozplétat sítě vzájemných vztahů, kterými jsme všichni neviditelně propojeni, a objevovat souvislosti v předivu života. Mým krédem je žij a nech žít, a  pokud nejde o život, nejde o nic. Přála bych si, aby k sobě lidé byli více tolerantní a vstřícní. Myslím že když člověk s něčím nesouhlasí, nemusí to proto hned odsuzovat.

Najdete na iDNES.cz