Každý rok touhle dobou k nám začínají houfně jezdit školní zájezdy. Praha totiž představuje jednu z nejoblíbenějších destinací, kam italské školy své žáky posílají na vzdělávací zájezdy, takzvané viaggi di istruzione. Děti to ale většinou pojímají po svém a zcela jinak, takže více než po památkách chodí po diskotékách. Po celonočním řádění jsou pak všichni tak vyčerpaní, že spíš než viaggi di istruzione to vypadá jako viaggi di distruzione - distrukce nejen žáků samotných, ale i průvodkyň a profesorů, kteří je doprovázejí.
Když se pak zcela zbytečně snažím zaujmout polospící děti výkladem o krásách Prahy, uvědomuji si hlubokou tragiku známého úsloví marnost nad marnost. Ukočírovat bandu padesáti výrostků, kteří usínají za chůze, opravdu není žádná legrace. Už jen dostat je z autobusu je výkon téměř nadlidský. Když vidím, jak se za mnou unaveně táhne hejno bledých nevyspalých tváří, připadám si jako Michael Jackson v klipu k písni Thriller a zdá se mi, že pražskými ulicemi vláčím skupinku zombies.
Ale má to i výhody. Děti nějaké sáhodlouhé výklady nezajímají, nebo spíš nejsou schopné je vnímat, takže průvodce nemusí tolik mluvit. Pokud ovšem vedle nestojí profesor, který mě navzdory očividnému nezájmu znuděných adolescentů nezačne nutit, abych jim povyprávěla ještě o defenestraci, třicetileté válce a sukcesi přemyslovských panovníků. A tak zatímco já se snažím přiblížit dětem naše složité dějiny, jejich otrávené a zamračené ksichtíky mi jasně naznačují, abych jim dala pokoj a ty kecy si strčila někam.
Vzhledem k tomu, jak jsou v módě horory a filmy plné násilí bývají kasovními trháky, je zarážející, že italské žáky mé líčení českých dějin, plných bratrovražd a krve, ani moc nezajímá. Věrna pedagogickým zásadám, že děti je nutné zaujmout, snažím se jim totiž naši minulost vylíčit jako jeden velkej drasťák. A vlastně ani nemusím moc přehánět: Ludmila kterou uškrtí snacha, Václav kterého zabije vlastní brácha, vyvraždění Slavníkovců...samé krváky a rodinné tragédie... A přesto u toho ti italští hajzlíci zívají. Snad proto, že jsou na podobné věci zvyklí už odmalička, jejich dějiny nejsou o moc mírumilovnější: Messalina, Borgia nebo Nero, který nechal zavraždit vlastní matku a vypálit Řím... taky nic moc.
Když tak někdy pozoruju, jak jsou těmi poznávacími cestami znudění, často přitom vzpomínám na školní výlety naší generace. Když jsme jeli starým rozhrkaným autobusem na jednodenní zájezd na horu Říp, bylo to pro nás obrovský vzrůšo. V chlebníku svačinu a termosku s čajem, a pokud nám rodiče dali pár drobných na nějaký suvenýr, byli jsme na vrcholu blaha.
Na rozdíl od nás se mladí Italové dostanou letecky na několik dní do ciziny, spí v poměrně dobrých hotelech, mají teplé jídlo v restauraci, na diskotékách utrácí večer spoustu prachů a ještě se ofrňujou a pořád se jim něco nelíbí. To je dneska mládež, říkám si někdy a vzpomínám, že stejně tak se o nás kdysi vyjadřovala starší generace. Holt, ono se všechno pořád opakuje, jen pokaždé trochu jinak.

Jaro je tady
Další články blogera
Libuse Palkova
Menhiry na Kladně

Kromě anglického Stonehenge najdete po Evropě spoustu jiných megalitjckých staveb a menhirů-Sardínie, Korsika, Malta, Irsko, megalitické řady ve francouzské Bretani , patří mezi nejznámější. Ale že jsou i na Kladně, to ví málokdo.
Libuse Palkova
Kdeže ty loňské sněhy jsou

Kdysi jsem si zimu bez pořádné lyžovačky neuměla ani představit, jako průvodkyně ale musím být na své nohy- hlavní pracovní nástroj-moc opatrná. Výron kotníku nebo přímo zlomenina, to by pro mě byla tragédie.
Libuse Palkova
Proč nám stát ničí zdraví?

Česko chce požádat o výjimku, aby smělo dál ohrožovat životy svých obyvatel. Brusel nám zakázal používat rumovou tresť, protože obsahuje karcinogenní látky. A místo aby se nám stát omluvil, že nám ničil zdraví, chce pokračovat.
Libuse Palkova
Nejdůležitější mužský orgán

LIdské tělo je složeno z mnoha orgánů, jeden bez druhého by nemohly existovat, (snad pouze v laboratorních podmínkách), takže jen vše dohromady, v dokonalé souhře a harmonii, vytváří funkční organismus zvaný člověk.
Další články z rubriky Ostatní
Blog Info
Bloger roku 2017 - finále je tu. Hlasujte a vyhrajte!

Tradiční anketa Bloger roku má za sebou první, nominační fázi. Je tedy jasno, kdo se bude ucházet o mety nejvyšší. Hlasujte i vy a vyhrajte ceny s blogem iDNES.cz!
Tomáš Králíček
Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?
Frantisek Sklenar
No Point to Worry about... 2018.04.19.

Blog o veciach, ktorými nemá zmyslel sa trápiť... ak sa Vám páči, čo vidíte, prosím zdieľajte. Ak nie...
Terezie Čerbáková
Pidilidi pod mikroskopem

Pidičlověk je savec obývající naši planetu. Anatomicky je shodný s maxičlověkem. Přesto jeho piditělo a pidimozek vykazuje mnoho odlišných znaků, které jsou připisovány krátkému pobytu na naší planetě.
Libuse Palkova
Menhiry na Kladně

Kromě anglického Stonehenge najdete po Evropě spoustu jiných megalitjckých staveb a menhirů-Sardínie, Korsika, Malta, Irsko, megalitické řady ve francouzské Bretani , patří mezi nejznámější. Ale že jsou i na Kladně, to ví málokdo.
Počet článků 479 | Celková karma 18.95 | Průměrná čtenost 1404 |
Mým krédem je žij a nech žít, a pokud nejde o život, nejde o nic. Přála bych si, aby k sobě lidé byli více tolerantní a vstřícní.Myslím že když člověk s něčím nesouhlasí, nemusí to proto hned odsuzovat.
Vyšly mi tři knížky: Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, Italská invaze v Praze a Recept na šťastný den, čtvrtou mám už v počítači a pátá se mi rodí v hlavě.