Boj o kolébku evropské kultury

11. 08. 2017 17:21:49
Někdo se domnívá, že kulturní kolébkou Evropy je Řecko, jiný je zas přesvědčen, že starověký Řím. Když provázím italské turisty ti v tom mají jasno. Přece Řím .O tom žádná.

Ale o tu kolébku by se museli pohádat s Řeky.

Jednou mi jeden Řek vyprávěl, jak barbarsky se někteří italští turisté v Řecku chovají. Vysvětloval to tím, že Italové mají vůči Řekům pocit méněcennosti, protože kdysi celá jižní Itálie a Sicílie patřily pod útvar zvaný Magna Grecia. Pokračoval argumentací, že celá tolik vychvalovaná římská civilizace byla jen imitací té předchozí řecké, což je vidět nejen v architektuře, ale i na tom, že se Římané ani nenamáhali vymyslet vlastní bohy, převzali ty řecké z Olympu a jen jim změnili jména.

A básník Ugo Foscolo, na kterého jsou Italové tak pyšní, byl vlastně napůl Řek, protože se narodil na Zakyntosu, který si v té době sice přivlastnili dobyvační Benátčané, ale jeho matka byla čistokrevná Řekyně.

Pak mi vyprávěl že Italos, po kterém se celá Itálie jmenuje, byl synem Telegona a jeho ženy Penelopy, která byla původně také manželkou Odyssea, což ale Telegonos nevěděl, protože ho jeho tatík Odysseus tajně zplodil s kouzelnicí Kirké, takže byl vlastně levobočkem. A že Telegonos Odysea nakonec zabil v nějakém souboji, aniž by tušil, že zabil svého otce, a pak se ještě oženil s jeho ženou, tedy svou nevlastní matkou Penelopou.

Když jsem namítla že nechápu, proč mi ty mytologické rodinné propletence vykládá, s úsměvem vysvětlil, že známá italská nadávka figlio di puttana (z děvky syn) má možná kořeny v tomto dnes už téměř zapomenutém mýtu, protože ač Penelopa netušila že Telegonos je její nevlastní syn, přece jenom, ženská která se vyspí s podstatně mladším mužem...

A že když po někom, kdo pochází z tak neuspořádaných rodinných poměrů jako Italos, pojmenují celou zemi, tak to nejspíš o něčem vypovídá.

Nakonec vyjádřil svůj podiv nad tím, proč s přijetím Řecka do Unie ostatní země tak otáleli jen kvůli nějakému zanedbatelnému státnímu deficitu, a zdůraznil, že to bylo nevděčné, jako když dítě nechce pustit domů své rodiče, kteří zapomněli klíče, protože Řecko je vlastně kolébkou celé evropské kultury

No a jak by to okomentoval Ital, to si snad umíte představit A jestli ne, tak vám to řeknu, ale zas někdy příště.

Autor: Libuše Palková | pátek 11.8.2017 17:21 | karma článku: 20.27 | přečteno: 1476x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 265 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 454 | Diskuse

Olča Vodová

zdánlivě zadarmo

(svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...,svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...)

27.3.2024 v 21:18 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 112 | Diskuse
Počet článků 784 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1819

Překladatelka, autorka vlastní tvorby, zvídavá cestovatelka, bloggerka, milovnice všeho dobrého co život nabízí. Hlavou jsem realista, tvářím se občas jako pesimista, ale srdcem jsem nenapravitelný optimista. Vypadám možná jako bojovnice, ale to jsou jen mimikry kterými chci ochránit tu příliš citlivou a zranitelnou holku uvnitř. Po přeložení asi deseti knih z angličtiny mě napadlo, co kdybych zkusila napsat něco sama- zatím mi vyšly mi tři knížky: Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, Italská invaze v Praze a Recept na šťastný den. Rozhodně se nepovažuji za spisovatelku-jsem jen zapisovatelka příběhů, které píše život, a které vidím kolem sebe. Baví mě rozplétat sítě vzájemných vztahů, kterými jsme všichni neviditelně propojeni, a objevovat souvislosti v předivu života. Mým krédem je žij a nech žít, a  pokud nejde o život, nejde o nic. Přála bych si, aby k sobě lidé byli více tolerantní a vstřícní. Myslím že když člověk s něčím nesouhlasí, nemusí to proto hned odsuzovat.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...