Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Židovské arabsky psané písemnictví

Vzhledem k tomu, jaké vztahy dnes panují mezi Židy a Araby může se zdát divné, že by něco takového jako židovsko-arabská literatura vůbec existovalo.

 Židovští učenci užívali vedle hebrejštiny také aramejštinu, a v době, kdy se dostali pod vliv islámu ve větší části Španělska a zejména Andalusii , obraceli se i k arabštině. Hlavně pří psaní vědeckých a filozofických prací.  Někdy se toto období nazývá také zlatým věkem židovské vzdělanosti. Mnozí židovští filozofové a učenci byli zároveň i básníky. Platí to především o Šelomo Ibn Gabirolovi, kterého středověká křesťanská scholastika znala pod jménem Avicebron či Avencebrol.  Žil mezi  léty 1020-1070 a zanechal pozoruhodné, původně arabsky psané filozofické dílo Pramen života.

V Egyptě žil filozof a lékař Jicchak Israeli , dalším významným myslitelem byl Abraham Ibn Ezru,  ale snad nejslavněším učencem byl Moše ben Maimon, známý spíše jako Maimonedes. Narodil se v Cordobě, pak ale odešel do marockého Fezu a nakonec se usídlil v Egyptě, kde se stal dvorním lékařem sultána Saladina, vítěze nad křižáky. Nejvýznamnějším jeho dílem je původně arabský, později do hebrejštiny přeložený spis zvaný Průvodce zbloudilých.

Ve 13. Století se židovské obce ve Španělsku z islámského vlivu dostávaly postupně do sféry křesťanských panovníků. Ti k nim měli zpočátku příznivý vztah, a Toledo zůstávalo centrem židovsko-andaluské kultury,  arabština však přestávala být běžným jazykem, a tak se židovští spisovatelé věnovali hlavně překladům původně arabsky psaných děl do  hebrejštiny.

Někteří z nich z donucení nebo existenčních důvodů přestoupili na křesťanství, a tak vznikla  vrstva takzvaných nových křesťanů nebo-li marranos. V tajnosti však nadále udržovali židovské svátky a zvyky. Koncem patnáctého století došlo k vytvoření španělské inkvizice,a po zániku posledních zbytků maurské moci byli Židé roku 1492 ze Španělska vyhoštěni.  Po dlouhém putování, během něhož jich spousta zahynula,  dorazili do severní Afriky, Itálie a někteří až do Turecka. Ve středozemní oblasti se tak rozšířila sefardská židovská kultura, od biblického slova Sefarad,  jímž se ve středověké hebrejštině označovalo Španělsko.

 Kromě sefardské židovské kultury se v Evropě vyskytovala ještě takzvaná aškenázská,  podle Aškenaze, což bylo označení Německa. Ta se stala mimořádně dynamická a kulturně vyspělá zejména v novověku, ale ve středověku byla méně rozmanitá a pestrá než kultura sefardská.  Bylo to hlavně proto, že ve středověkých islámských zemích zaujímali Sefardité  vyšší postavení než Aškenazi v křesťanské Evropě. Nebyli sice považováni za rovnocenné muslimy, avšak míra tolerance zde byla v tehdejší  době mnohem větší než v křesťanských zemích.

Postavení Židů se však prudce zhoršilo v průběhu jedenáctého až třináctého století. Již během prvního křižáckých tažení 1096 -1099 docházelo k protižidovským výpadům, menší masakry se pak opakovaly  během druhé křižácké výpravy.

Výše uvedené  stručné údaje ukazují, jak se vzájemné vztahy mezi těmito třemi  monoteistickými náboženstvími v průběhu staletí měnily ,a přestože mají některá východiska a styčné body podobné, nedokáží najít společnou řeč. A to je určitě škoda.

Autor: Libuše Palková | úterý 25.7.2017 21:37 | karma článku: 13,72 | přečteno: 499x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

Ráda bych se tímto veřejně omluvila kolegovi blogerovi panu Klarovi, kterého jsem citovala v nedávném blogu, protože se mi nelíbilo když napsal, že ženy jsou bez obzoru. A tak jsem si, jak je mým dobrým zvykem, dovolila oponovat.

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61 | Přečteno: 932x | Diskuse| Osobní

Libuše Palková

Chcete mít vysokou karmu a čtenost?

Hlavní je samozřejmě výběr témat-nejvíce se zavděčíte kritikou islámu, imigrantů, feministek, EU, genderu, levičáků, sluníček, vítačů, Pražské kavárny. Populartitu vám zaručí pochvalné ódy na USA a Izrael, církev, judaismus

26.4.2019 v 8:31 | Karma: 6,43 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ostatní

Libuše Palková

Jak se zbavit nepohodlného blogera

Ráda bych se vyjádřila k tomu proč jsem byla zmizena, pokud nezmizí i to. Všichni víme že po stažení určitého počtu blogů nebo smazaných komentářů přichází sankce. Takže se dá zařídit, aby nepohodlný bloger zmizel z hlavní strany.

26.4.2019 v 7:28 | Karma: 14,96 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Osobní

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

Jestli čekáte nějaký recept na novou vylepšenou verzi koprové omáčky, tak vás zklamu. To slovo nemá s koprovkou nebo koprem vůbec nic společného. Koprolit je totiž zkamenělý výkal. Z toho by si nikdo omáčku ani polévku asi nedal

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53 | Přečteno: 214x | Diskuse| Ostatní

Libuše Palková

Nobelovku pro zakladatele teroristické organizace?

Nedávno se zde jeden bloger zamyslel nad tím, že Nobelovu cenu za mír dostávají všelijací lidé, zmínil třeba Obamu nebo mladičkou aktivistku. Zapomněl však na zakladatele organizace, kterou mnohé země prohlásili za teroristickou.

24.4.2019 v 12:31 | Karma: 5,58 | Přečteno: 171x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 784
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1823x
Překladatelka, autorka vlastní tvorby, zvídavá cestovatelka, bloggerka, milovnice všeho dobrého co život nabízí. Hlavou jsem realista, tvářím se občas jako pesimista, ale srdcem jsem nenapravitelný optimista. Vypadám možná jako bojovnice, ale to jsou jen mimikry kterými chci ochránit tu příliš citlivou a zranitelnou holku uvnitř. Po přeložení asi deseti knih z angličtiny mě napadlo, co kdybych zkusila napsat něco sama- zatím mi vyšly mi tři knížky: Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, Italská invaze v Praze a Recept na šťastný den. Rozhodně se nepovažuji za spisovatelku-jsem jen zapisovatelka příběhů, které píše život, a které vidím kolem sebe. Baví mě rozplétat sítě vzájemných vztahů, kterými jsme všichni neviditelně propojeni, a objevovat souvislosti v předivu života. Mým krédem je žij a nech žít, a  pokud nejde o život, nejde o nic. Přála bych si, aby k sobě lidé byli více tolerantní a vstřícní. Myslím že když člověk s něčím nesouhlasí, nemusí to proto hned odsuzovat.

Seznam rubrik